Kako prepoznati sunčanicu kod pasa ?

Dolaskom visokih temperatura povećava se rizik od toplotnog udara i sunčanice za pse.

Budući će ovih dana većina ljudi, a tako i njhovi ljubimci potražiti spas od ljetne žege na obližnjim rijekama, jezerima i moru, ne treba smetnuti s uma da bez razlike što se psi kupaju može doći do toplotnog udara i sunčanice.

Naime, za razliku od nas ljudi koji višak tjelesne topline otpuštamo znojenjem preko kože, psi to nisu u stanju jer se oni znoje samo preko svojih šapa (mekuši) i dahtanjem.

Ovih dana dnevne temperature nerijetko prelaze 30ºC što uz krzneni pokrov dodatno otežava njihovo rashlađivanje te tako dolazi do pregrijavanja organizma tj. toplotnog udara.

Ako primijetite da vam je pas malaksao, ubrzano diše, pri tome povraća, ima proljev i temperaturu preko 40ºC  hitno ga trebate skloniti sa sunca i pokušati rashladiti tuširanjem i stavljanjem hladnih obloga oko ždrijela kako bi mu se što prije spustila temperatura.

U svakom slučaju što prije odvedite psa svom veterinaru.

Savjetujemo da pse izvodite u šetnju u ranim jutarnjim satima i nakon zalaska sunca. Nadalje, izbjegavajte pse držati na lancu i prostorima bez hlada. Držanje pasa na plažama ispod suncobrana ne umanjuje mogućnost da dođe do toplotnog udara ili sunčanice.

Što se tiče sunčanice, simptomi su vrlo slični toplotnom udaru. Razlika je što kod sunčanice djelovanjem sunčeve topline dolazi do edema mozga. Psi će pokazivati opću slabost i imati će povišenu temperaturu i djelovati smušeno.